Przyjęcie do Szpitala
Przyjęcie do Szpitala
Szanowny Pacjencie prosimy o zapoznie się z warunkami przyjęcia do Naszego Szpitala
- Pacjent zgłaszający się do Szpitala powinien zabrać ze sobą:
- dowód osobisty,
- skierowaniem do tutejszego Szpitala ( ważne dwa tygodnie),
- skierowanie duże tzn. dokładny wywiad o stanie chorego,
- dokumenty medyczne:
- karty informacyjne dotyczące przebytego leczenia,
- wyniki badań diagnostycznych,
- informacje dotyczące aktualnie stosowanego leczenia (dawki stosowanych leków).
- Przy przyjęciu do szpitala pacjent zobowiązany jest do posiadania niezbędnego wyposażenia osobistego.
- Na Izbie Przyjęć pacjent powinien zgłosić i oddać depozyt – pieniądze oraz przedmioty wartościowe – za pokwitowaniem.
- W Szpitalu wydzielone jest konto depozytowe prowadzone przez pracownika księgowości w/g kart depozytowych na poszczególnego pacjenta, co stwarza możliwość korzystania ze swoich pieniędzy w czasie pobytu.
- Świadczeń zdrowotnych, odpowiadających wymaganiom współczesnej wiedzy medycznej.
- Poszanowania jego intymności i godności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych.
- Uzyskania informacji od lekarza o celu przyjęcia do szpitala psychiatrycznego, o swoim stanie zdrowia, proponowanych czynnościach diagnostycznych i leczniczych, oraz dających się przewidzieć skutkach tych działań lub ich zaniechań.
- Wyrażenia zgody lub odmowy jej udzielenia na określone świadczenia – po uzyskaniu odpowiedniej informacji, chyba że na mocy odrębnych przepisów możliwe jest stosowanie odpowiednich świadczeń bez zgody pacjenta.
- Kontaktu osobistego, telefonicznego i korespondencyjnego z osobami z zewnątrz, w granicach wyznaczonych regulaminem szpitala; korespondencja pacjenta nie podlega kontroli.
- Opieki duszpasterskiej.
- Leczenia w środowisku jak najmniej ograniczającym swobodę.
- Uzyskania zgody ordynatora(kierownika oddziału) na okresowe przebywania poza szpitalem bez wypisywania pacjenta z oddziału, jeżeli nie zagraża to jego życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób (urlop, przepustka)9. Leczenia i opieki, opartej na indywidualnie przygotowanym planie, omówionym z pacjentem.
- Kontaktu z sędzią wizytującym Szpital.
- Wysłuchania przez sąd.
- Dostępu do dokumentacji medycznej; przepis brzmi „Zakład udostępnia dokumentację pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta, za pośrednictwem lekarza prowadzącego”.
- Składania skarg i wniosków i uzyskania na nie odpowiedzi.
- Odnoszenia się z szacunkiem do innych pacjentów i personelu.
- Przestrzegania regulaminu szpitala a w szczególności stosowania się do przepisów o bezpieczeństwie i higienie (np. może palić tylko w miejscu dozwolonym, przestrzegać ciszy nocnej).
- Przestrzegania całkowitej abstynencji.
- Do dostarczenia odpowiednich dokumentów potrzebnych w związku z pobytem w szpitalu (dowód osobisty, książeczka ubezpieczenia z poświadczeniem zatrudnienia lub inny dokument ubezpieczenia, skierowanie od lekarza lub innej instytucji) poza nagłymi przypadkami.
- Do posiadania niezbędnego wyposażenia osobistego (piżama, papcie, przybory toaletowe-mydło, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, szampon do włosów, grzebień, papier toaletowy, kobiety – podpaski).
- Do zgłoszenia i oddania na Izbie Przyjęć depozytu (pieniędzy oraz przedmiotów wartościowych)
(ustawa o ochronie zdrowia psychicznego art. 22, 23, 24, 29 Dz. U. Nr. 111 poz. 535 z dnia 20.10.1994r.)
Podstawą przyjęcia do szpitala psychiatrycznego jest skierowanie, które powinno być wystawione w/g wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 23.11.1995r. (poz. 736)
I.
- Przyjęcie osoby z zaburzeniami psychicznymi do szpitala psychiatrycznego może nastąpić za jej pisemną zgodą, jeżeli lekarz dyżurny po jej zbadaniu osobistym (wywiad, badanie stanu psychicznego i fizycznego) stwierdzi wskazania do leczenia psychiatrycznego.
- W przypadku poważnych wątpliwości co do zdolności wyrażenia zgody przez osobę z zaburzeniami psychicznymi, odnotowuje ten fakt w dokumentacji medycznej, którą przedstawia się sędziemu wizytującemu Szpital.
- Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej całkowicie następuje za pisemną zgodą jej przedstawiciela ustawowego.
- Jeżeli przyjęcie do szpitala dotyczy osoby małoletniej powyżej 16 roku życia lub całkowicie ubezwłasnowolnionej, zdolnej do wyrażenia zgody wymagane jest również uzyskanie zgody tej osoby na przyjęcie. W przypadku sprzecznych oświadczeń w sprawie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego tej osoby i jej przedstawiciela ustawowego zgodę na przyjęcie wyraża sąd opiekuńczy.
- Przyjęcie do szpitala osoby niezdolnej do wyrażenia zgody następuje za pisemną zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Przedstawiciel ustawowy osoby, która nie pozostaje pod władzą rodzicielską wyraża taką zgodę za zezwoleniem sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby; w wypadkach nagłych nie jest konieczne uzyskanie zezwolenia sądu opiekuńczego przed przyjęciem do szpitala.
II.
- Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody jeżeli jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu lub życiu i zdrowiu innych osób.
- O przyjęciu do szpitala osoby, o której mowa w ust. 1, postanawia lekarz wyznaczony do tej czynności po osobistym jej zbadaniu i zasięgnięciu w miarę możliwości opinii drugiego lekarza psychiatry albo psychologa.
- Lekarz, o którym mowa w ust. 2 jest obowiązany wyjaśnić choremu przyczyny przyjęcia do szpitala bez zgody i poinformować go o jego prawach.
III.
- Przyjęcie do szpitala może również nastąpić na podstawie prawomocnej decyzji Sądu lub Prokuratury.
Personel Szpitala zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym poweźmie wiadomość w toku czynności leczniczych. Od obowiązku zachowania tajemnicy może być zwolniony tylko przez odpowiednie akty prawne. Personel szpitali psychiatrycznych ma obowiązek znać i respektować prawa chorego.