Projekty Unijne
Informacje
Projekty Unijne
Nazwa projektu: Termomodernizacja obiektów Szpitala w Ciborzu.
Beneficjent: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SPZOZ.
Cel projektu: : Poprawa efektywności energetycznej w sektorze budynków użyteczności publicznej na obszarze Gminy Skąpe i Województwa Lubuskiego poprzez optymalizację gospodarki energetycznej w obiektach Szpitala w Ciborzu
Wartość projektu: 3 692 993,81 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 3 139 044,70 zł
Czas rzeczowej realizacji projektu: 15.09.2021 r. – 31.12.2022 r.
Projekt będzie realizowany przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SPZOZ w Ciborzu.
Projektem objęte zostaną następujące budynki szpitalne:
- Budynek nr 3 (Administracja)
- Budynek nr 37 (Ośrodek Rehabilitacji Psychiatrycznej)
- Budynek nr 52 (Oddział Szpitalny)
- Budynek nr 69 (Pralnia)
Projekt wdraża kompleksowe rozwiązania dotyczące głębokiej termomodernizacji, łącznie będą wdrożone następujące działania termomodernizacyjne: docieplenie przegród zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę systemu grzewczego włącznie z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła, budowa odzysku ciepła z wywiewanego powietrza wentylacyjnego, modernizacja oświetlenia wewnętrznego (LED). Realizacja projektu obejmuje również instalację systemu monitorowania i zarządzania energią (w tym inteligentnych systemów opartych na technologii TIK).W ramach projektu zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna (PV) o mocy 40 kWp oraz pompa ciepła, wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii (słońce) do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.
Do celów szczegółowych, ściśle powiązanych z celem głównym należą:
- Zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną dla obiektów Szpitala w Ciborzu, poprzez działania z zakresu głębokiej termomodernizacji w budynkach nr 3, 37, 59, 69 oraz modernizacji sieci ciepłowniczej szpitala.
- Redukcja emisji CO2 dla obiektów Szpitala w Ciborzu, dzięki poprawie uwarunkowań energetycznych i osiągnięcie co najmniej wskaźników referencyjnych w zakresie izolacyjności cieplnej przegród w budynkach nr 3, 37, 59, 69.
- Optymalizacja zużycia energii elektrycznej poprzez wdrożenie energooszczędnego oświetlenia wewnętrznego w obiektach Szpitala w Ciborzu (w budynkach nr 3, 37, 59, 69), dzięki czemu zmniejszy się zapotrzebowania na energię elektryczną.
- Zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii w zakresie gospodarki energetycznej Szpitala w Ciborzu, poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.
Dzięki realizacji projektu związanych z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną, projekt przyczyni się przede wszystkim do:
- Powstrzymanie procesu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, w tym przede wszystkim powietrza.
- Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, których źródłem jest spalanie paliw opałowych i zużycie energii elektrycznej.
- Poprawa jakości życia oraz zdrowia mieszkańców Gminy i Województwa.
- Powstrzymanie degradacji ekosystemów.
- Poprawa konkurencyjności i atrakcyjności Gminy i Województwa.
- Poprawa spójności społecznej i terytorialnej Województwa Lubuskiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie – 2020
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Ciborzu zrealizował projekt pn. „Termomodernizacja obiektów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu” w latach 2009-2011. Zadanie było współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2007 -2013
Całkowita wartość projektu wynosi 8.272.578,84 PLN w tym dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 6.708.015,77 PLN.
Poziom dofinansowania ze środków Unii Europejskiej 85%.
Ocena stanu technicznego budynków przed rozpoczęciem inwestycji
Rok budowy: 1935 r.
Technologia budynku
Budynki posiadają swoisty charakter typowy dla budownictwa niemieckiego okresu przedwojennego o rzutach prostokątnych, o dwóch kondygnacjach naziemnych z poddaszem użytkowym z podpiwniczeniem pełnym.
Elementy konstrukcyjne i ochrona cieplna budynków:
Ogólny stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynków dobry. Całość stolarki okiennej jest w niedostatecznym stanie, o niskiej szczelności. Budynek nie spełnia aktualnych wymagań dotyczących maksymalnej wartości wskaźnika E sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w standardowym sezonie grzewczym, gdyż przegrody zewnętrzne mają niska izolacyjność termiczna.
System grzewczy:
W budynkach funkcjonuje przestarzały system grzewczy. Instalacja została lekko zmodernizowana w chwili podłączenia instalacji do nowej kotłowni gazowej dostarczającej ciepło do kilku budynków (w sumie 3 kotłownie gazowe) – układ został zamknięty. Cieplik dostarczany do budynku jest rurami preizolowanymi, o małych stratach. Instalacja z rozdziałem dolnym. Grzejniki w pomieszczeniach to grzejniki żebrowe lub panelowe starego typu bez zaworów termostatycznych niespełniające wymogów higienicznych dla tego typu placówek.
System zaopatrzenia c.w.u:
Instalacja w dobrym stanie zasilana z wymienników znajdujących się w pomieszczeniach piwnicznych budynku. Cieplik do stacji wymiennikowej dostarczany jest rurami preizolowanymi z kotłowni gazowych.
System wentylacji:
W budynkach istnieje system wentylacji grawitacyjnej bez możliwości kontroli napływu świeżego powietrza poprzez stolarkę okienną, co w okresie zimowym powoduje wzrost zużycia gazu na cele c.o.
Cele termomodernizacji
Polepszenie stanu czystości powietrza poprzez mniejsze zużycie energii cieplnej,
Chęć ochrony Parków Krajobrazowych bogatych w różnorodną florę i faunę, które zlokalizowane są w pobliżu Szpitala,
Zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków,
Ograniczenie zużycia energii poprzez wyższa sprawność nowej instalacji grzewczej,
Wykorzystanie do realizacji inwestycji najnowocześniejszych dostępnych technologii,
Spopularyzowanie wśród innych jednostek pożytku publicznego inwestycji polegającej na termomodernizacji budynków,
Budowanie wizerunku Szpitala, jako jednostki życzliwej ludziom i środowisku oraz sprawnie zarządzanej,
Wyższy stopień oszczędności poprzez wymianę okien i drzwi, ocieplenie ścian zewnętrznych i stropów, modernizacje instalacji grzewczej,
Zapewnienie lepszej opieki zdrowotnej mieszkańcom województwa lubuskiego i województw ościennych,
Zapewnienie szybszego powrotu do zdrowia pacjentom chorym na zaburzenia psychiczne, dla których komfort cieplny jest bardzo istotny i sprzyjający zwalczaniu choroby,
Zmniejszenie kosztów przeznaczanych na remonty budynków,
Zapobieżenie niszczeniu budynków Szpitala,
Polepszenie sytuacji finansowej Szpitala na skutek znacznej redukcji kosztów związanych z ogrzaniem budynków.
Zakres rzeczowy przedsięwzięcia
W trzynastu budynkach o numerach: 43, 44, 45, 46, 47, 48, 50, 54, 55, 56, 59, 60, 61 wykonano:
Ocieplenie stropu nad poddaszem użytkowym,
Ociepleniu stropu nad piwnicą,
Ocieplenie ścian na poddaszu,
Wymianę stolarki okiennej,
Wymianę drzwi wejściowych,
Wymianę instalacji C.O.,
Wymianę węzłów cieplnych,
Modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej.
W budynku o numerze 58 wykonano:
Wymianę węzłów cieplnych.
Przedsięwzięcie termomodernizacja obiektów Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ciborzu rozwiązało problemy związane z:
wysokimi stratami ciepła przez przenikanie przez ściany zewnętrzne,
dużymi stratami ciepła przez przenikanie przez dach i ściany na poddaszu poprzez dołożenie izolacji pomiędzy dachem a pomieszczeniami poddasza użytkowego,
stratami ciepła przez przenikanie przez strop nad piwnicą,
stratami ciepła przez przenikanie przez okna oraz zmniejszenie strat na podgrzanie powietrza wentylacyjnego,
dużym wydatkiem c.w.u,
nieefektywnością systemu grzewczego.
Ważne aspekty modernizacji budynków Szpitala
Dzięki inwestycji modernizacji obiektów szpitala wzrośnie, jakość świadczenia usług medycznych, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na stan zdrowia pacjentów. Bezpieczeństwo pacjentów będzie również bardziej zapewnione dzięki zastosowaniu odpowiednich okien, spełniających odpowiednie normy dla szpitali psychiatrycznych. Komfort poczucia ciepła przez hospitalizowanych wpłynie na ich szybszy powrót do zdrowia, a także zapewni lepsze warunki pracy dla personelu szpitalnego. Ważnym aspektem modernizacji budynków Szpitala są pacjenci, dla których komfort leczenia jest bardzo istotny w powrocie do zdrowia. Chorzy hospitalizowani w jednostce wymagają specjalnej opieki oraz doskonałych warunków leczenia, aby efekty leczenia przynosiły oczekiwany skutek. Szpital poprzez modernizację polepszy, jakość świadczenia usług medycznych, co w konsekwencji spowoduje lepszy stan zdrowia mieszkańców województwa lubuskiego zagrożonych chorobami psychicznymi.
W wyniku powstałej infrastruktury zwiększą się możliwości i szanse gminy Skąpe, powiatu świebodzińskiego oraz całego województwa w zakresie funkcjonowania infrastruktury ochrony zdrowia. Spowoduje to niewątpliwie podniesienie, jakości leczenia oraz rozwoju instytucji ochrony zdrowia w regionie.
Dodatkowo w wyniku realizacji inwestycji poprawi się znacząco stan bezpieczeństwa energetycznego szpitala poprzez różnicowanie i efektywne wykorzystanie energii, zwiększenie wykorzystania energii oraz minimalizację emisji zanieczyszczeń przedostających się do powietrza.
Projekt pt. „Zakup aparatu RTG i remont pomieszczeń pracowni RTG w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SP ZOZ w Ciborzu” jest współfinansowany przez Unię Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Poziom dofinansowania ze środków Unii Europejskiej: 85%
FUNDUSZE EUROPEJSKIE dla rozwoju lubuskiego
Przedmiot projektu: Przedmiotem projektu był zakup aparatu RTG wraz z zestawem do radiografii cyfrowej, remont pomieszczeń RTG oraz położenie sieci teleinformatycznej. Poprzez tę inwestycję podniesiona została jakość wykonywanych badań, a dzięki możliwości przesyłu zdjęć w wersji cyfrowej, badający mi możliwość bezpośredniego przekazu wyników do innych oddziałów szpitala jak również do konsultacji na zewnątrz. W związku z tym nieodzownym elementem projektu było położenie sieci wewnętrznej i zewnętrznej.
Zakres rzeczowy inwestycji
Adaptacja pomieszczeń. Zakup zaawansowanego aparatu RTG wymagał przystosowania odpowiedniej infrastruktury pod jego instalację, aby osiągnąć maksimum efektywności w funkcjonowaniu urządzenia. Wykonano nowe okablowanie zasilające, wymieniono posadzki z tradycyjnej na elektrostatyczną, zamontowano klimatyzację, przygotowano pokoje sterowania urządzeniem, przebieralnię dla chorych oraz gabinet opisu zdjęć.
Zakup Aparatu RTG wraz z zestawem do radiografii cyfrowej. Koszt ten stanowił najważniejszy element projektu. Zaawansowany sprzęt telemedyczny, stanowił kluczowy element projektu. Za jego pomocą odbywa się diagnostyka pacjentów placówki, a efekt badań, jest zapisywany w formie pakietu elektronicznego, który może być eksportowany z urządzenia na jakikolwiek oddział za pomocą sieci teleinformatycznej, jak również poza ośrodek w Ciborzu. Eksport wyników badań do innych ośrodków medycznych w formie zdigitalizowanej, umożliwia konsultację wyników badań bez konieczności uciążliwego i kosztownego przewożenia pacjenta.
Położenie sieci teleinformatycznej. Do sprawnego funkcjonowania oraz pełnego wykorzystania aparatu RTG, będącego urządzeniem telemedycznym, niezbędne było położenie sieci teleinformatycznej. Zakupione urządzenie dystrybuje wyniki badań w postaci pakietu informacji elektronicznej. Sieć ta, stanowi początek dalszych inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczną, w celu osiągnięcia pełnej informatyzacji placówki.
Celem projektu „Zakup aparatu RTG i remont pomieszczeń pracowni RTG” był zakup i uruchomienie specjalistycznego urządzenia w szpitalu. Jest on pierwszym z urządzeń, których wdrożenie doprowadziło do stworzenia podstawowej infrastruktury systemu informatycznego stanowiącego podstawowy etap dla dalszych inwestycji mających przyczynić się do efektywniejszej pracy tej placówki zdrowia. Inwestycja polegająca na rozbudowie placówki poprzez zakup urządzeń telemedycznych oraz urządzeń infrastruktury teleinformatycznej tj. sieci to preludium do dalszych, prac inwestycyjnych, zmierzających do przekształcenia szpitala w Ciborzu w placówkę spełniającą wysokie standardy leczenia. Projekt przyczynił się do wzrostu jakości świadczonych usług, podniesienia efektywności pracy placówki jak również jest kluczowym elementem w organizacji pracy całego personelu medycznego i administracyjnego w zakresie przekazywania informacji zarówno w obrębie jak i poza placówką.
Zakup aparatury i sprzętu medycznego zostały współfinansowane przez
Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego
I. APARAT EEG Z WIDEOMETRIĄ
Umożliwia:
pełną i precyzyjną diagnostykę zaburzeń czynności bioelektrycznej mózgu:
w padaczkach i innych zaburzeniach napadowych,
w zaburzeniach pamięci,
w chorobach naczyniowych mózgu,
w guzach mózgu,
w zaburzeniach psychicznych (psychozy, depresje, nerwice),
w zaburzeniach snu.
topograficzną lokalizację ognisk wyładowań padaczkowych ułatwiając określanie wskazań do leczenia operacyjnego,
obiektywne, czyli ilościowe porównywanie kolejnych badań u tego samego chorego, a nie jak w konwencjonalnym zapisie na podstawie wrażenia opisującego,
porównywanie badań między grupami chorych z podobnymi objawami klinicznymi i odnoszenie ich do normy,
prawidłową ocenę leczenia,
opracowania statystyczne i prowadzenie badań naukowych,
ewentualne rozszerzenie diagnostyki o VideoEEG pozwalające na różnicowanie napadowych zaburzeń czynnościowych od zaburzeń na podłożu organicznym.
II. ULTRASONOGRAF Z WIZUALIZACJĄ
Umożliwia:
ocenę przepływów tętniczych zarówno pozaczaszkowo jak i przezczaszkowo,
obserwację widma przepływu krwi a co za tym idzie określanie obecności:
zwężenie tętnic,
skurczów tętnic,
zamknięcia tętnic,
nieprawidłowego przebiegu tętnic,
przetok tętnico-żylnych.
wdrożenie, odpowiedniego dla typu zaburzeń naczyniowych, leczenia,
archiwizację danych a przez to obserwację ustępowania lub progresji zmian naczyniowych,
planowanie do przedoperacyjnych badań obrazowych.
III. AUTOMATYCZNA WYWOŁYWARKA RTG
Umożliwia:
Wywoływanie błon ogólnodiagnostycznych z czasem obróbki do 150 s, zakres temperatur 25-40oC, przystosowana w zakresie wymiarów do zdjęć stosowanych w radiologii od 10×10 cm do 35×43 cm, z możliwością stosowania odczynników ogólnie dostępnych na rynku.
IV. AUTOMATYCZNY ANALIZATOR BIOCHEMICZNY
Umożliwia:
Całkowicie automatyczny wielofunkcyjny, selektywny analizator biochemiczny do badań płynów ustrojowych, surowicy, osocza, moczu i płynu mózgowo-rdzeniowego, możliwość 24-godzinnej pracy oraz przechowywanie danych na nośnikach elektronicznych z możliwością podłączenia do komputera.