Oddział Dzienny Psychiatryczny
Oddział Dzienny Psychiatryczny
Jest to oddział koedukacyjny dysponujący 30 miejscami. Zajmuje się terapią i rehabilitacją osób pełnoletnich z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, z wykluczeniem zaburzeń związanych z uzależnieniem od alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz upośledzenia umysłowego umiarkowanego, znacznego i głębokiego.
Zajęcia w oddziale odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00. Czas trwania programu terapeutycznego to 12 tygodni. Przyjęcie do oddziału odbywa się na podstawie skierowania od lekarza psychiatry lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, po wcześniejszej wstępnej kwalifikacji, na którą można umówić się pod nr telefonu 68 32-21-868.
Personel
Kierownik oddziału:
Agnieszka Garbowska
lekarz med. spec. psychiatra
Psycholodzy:
mgr Karolina Mazurkiewicz
psycholog
mgr Mariusz Radziszewski
psycholog, , psychoterapeuta
Terapeuci zajęciowi:
mgr Agnieszka Wabich-Stasiak
lic. Justyna Bajon
Pielęgniarka:
Jolanta Pacewicz
lic., specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
Telefony
Tel.
+48 68 32 21 868
Lokalizacja i dojazd
Oddział znajduje się w Zielone Górze,
ul. Chopina 9
W związku ze sporym zainteresowaniem dziennym oddziałem psychiatrycznym w Zielonej Górze przedstawiamy informacje na temat organizacji i funkcjonowania tej filii Szpitala w Ciborzu.
Informacji udziela kierownik lek. med. specjalista psychiatrii.
Dla kogo przeznaczony jest oddział?
Dla pacjentów pełnoletnich, bez względu na płeć. Terapia i rehabilitacja przeznaczona jest dla osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Nie mogą to być jednak osoby uzależnione od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, ani też cierpiące z powodu upośledzenia umysłowego: umiarkowanego, znacznego i głębokiego.
Czym różni się oddział dzienny od całodobowego?
Pobyt na oddziale dziennym nie koliduje z prywatnym życiem pacjenta. Ponieważ zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 14.00, osoba korzystająca z terapii wraca codziennie do domu, zupełnie jakby przychodziła po dniu pracy. I tak przez dwanaście tygodni, bo taki jest czas trwania programu terapeutycznego. Pobyt w oddziale ma służyć poprawie stanu zdrowia psychicznego oraz funkcjonowania pacjenta. Ma też na celu podniesienie samooceny, polepszenie kontaktów z bliskimi, zwiększenie zaradności życiowej, aktywizację pacjenta, jak również poprawę współpracy w leczeniu.
Zatem oddział dzienny nawet wyglądem nie przypomina oddziału szpitalnego?
Nie. Ponieważ pacjenci nocują w domach, na oddziale dziennym nie ma łóżek. Osoby korzystające z programu terapeutycznego przychodzą codziennie rano, zaopatrzeni tylko w drugie śniadanie, a cały dzień wypełniony jest zajęciami mającymi na celu przede wszystkim poprawę ich stanu psychicznego.
W jaki sposób odbywa się przyjęcie pacjenta na oddział?
Odbywa się to na podstawie skierowania od lekarza psychiatry lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, po wcześniejszej wstępnej kwalifikacji, na którą można umówić się telefonicznie, pod numerem (68)3221868. Na czas trwania terapii osoby pracujące mogą otrzymać zwolnienie lekarskie.
Dla ilu osób powstał ten oddział?
Dysponujemy dziesięcioma miejscami. Jest to optymalna ilość, ponieważ oddział funkcjonuje na zasadzie społeczności terapeutycznej, którą tworzą pacjenci wraz z personelem (psychologami, terapeutą zajęciowym, pielęgniarką oraz lekarzem psychiatrą).
Jak zatem wygląda codzienność społeczności oddziału?
Oferujemy szeroki program oddziaływań terapeutycznych. Podstawą jest oczywiście psychoterapia, zarówno grupowa jak również indywidualne spotkania z psychologiem. Ponadto dzień wypełniony jest różnorodnymi formami terapii zajęciowej: począwszy od zajęć plastycznych (w tym na przykład malarstwo, rysunek), poprzez zajęcia krawieckie, kulinarne czy ogrodnicze, a na grach i zabawach towarzyskich kończąc. Oprócz tego inicjujemy różne formy oddziaływań w grupie, takie jak zajęcia integracyjne oraz edukacyjne, także aktywności kulturalne (wyjścia do galerii, muzeum). Nie brakuje ćwiczeń relaksacyjnych czy muzykoterapii. Zapewniamy również zajęcia rekreacyjne. Mając na uwadze problemy, z którymi przychodzą do nas pacjenci, przeprowadzamy także treningi ułatwiające codzienne funkcjonowanie, dotyczące radzenia sobie z objawami choroby, ze stresem, jak również treningi umiejętności społecznych czy radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Oczywiście dobór zajęć terapeutycznych uwzględnia aktualny stan psychiczny pacjentów, ich możliwości fizyczne oraz poznawcze.