Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu
Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu
Całodobowy oddział terapii uzależnienia od alkoholu w Ciborzu dysponuje 85 miejscami dla Pacjentów uzależnionych od alkoholu. Leczenie odbywa się w dwóch budynkach – w Oddziale nr 61 oraz Oddziale nr 59. W Oddziale dla Mężczyzn nr 61 pacjenci leczeni są w systemie grup zamkniętych, natomiast w Oddziale dla Kobiet pacjentki leczone są w systemie grup otwartych, podobnie mężczyźni w wyodrębnionym osobnym 14 – osobowym pododdziale męskim. Do leczenia przyjmowane są osoby pełnoletnie.
Pacjenci przyjmowani są na podstawie skierowania z poradni odwykowych, po uprzednim ustaleniu terminu. Możliwe są również przyjęcia bezpośrednio po detoksykacji. Leczenie odwykowe trwa około 8 tygodni. Oferujemy opiekę terapeutyczną, pielęgniarską, psychologiczną i psychiatryczną. Prowadzona jest terapia indywidualna i grupowa. Ta ostatnia obejmuje również udział w mitingach “AA”. W ramach dodatkowych ofert oddział organizuje sesje zapobiegania nawrotom picia, zjazdy “absolwentów”, spotkania z osobami współuzależnionymi. Oddział współpracuje z grupami “AA” i Klubami Abstynentów z terenu województwa i sąsiednich rejonów.
Warunki przyjęcia:
Przed przyjęciem należy telefonicznie bądź osobiście ustalić termin przyjęcia na Oddział z Kierownikiem Oddziału. Leczenie jest bezpłatne – na leczenie przyjmowane są zarówno osoby ubezpieczone, jak i nieubezpieczone. Po ustaleniu terminu przyjęcia należy wziąć skierowanie na Oddział Terapii od lekarza rodzinnego lub psychiatry w formie papierowej, bądź elektronicznej.
Na Oddział przyjmowane są osoby z co najmniej 10 – dniową abstynencją od alkoholu i środków psychoaktywnych.
Pakując się do nas należy zabrać:
- dowód osobisty
- skierowanie ok lekarza na Oddział Terapii
- dokumentacja medyczna (jeśli taką posiadamy)
- środki higieny osobistej (ręczniki, mydło, szczoteczka i pasta do zębów, antypespirant, itd.)
- kubek, talerzyk deserowy, sztućce,
- odzież i obuwie na okres 8 tygodni
- 1 – 2 zeszyty, 2 długopisy
- okulary
- koperty ze znaczkami
- jeżeli jesteśmy osobą palącą, to oryginalnie zapakowane papierosy
Podczas pobytu możliwe są odwiedziny z najbliższymi według ustalonych zasad. Korzystanie z telefonów komórkowych oraz wolne wyjścia są oczywiście możliwe, ale również według ustalonych zasad. O wszystkich szczegółach informujemy w dniu przyjęcia na Oddziale.
Terapia
Oddziały oferują terapię, która trwa 8 tygodni. W czasie terapii w systemie grup otwartych na Oddziale dla Kobiet oraz w systemie grup zamkniętych na Oddziale dla Mężczyzn prowadzona jest:
- Terapia indywidualna,
- Terapia grupowa w blokach tematycznych:
- grupa wstępna – edukacyjna,
- destrukcja alkoholowa,
- bezsilność,
- akceptacja,
- zajęcia na wyjście,
- udział w mityngach .
- Zajęcia z duchowości,
- Mitingi AA w każdy poniedziałek o godz. 19.00 w osobnych grupach :dla kobiet na Oddziale dla Kobiet nr 59 i dla mężczyzn na Oddziale dla Mężczyzn nr 61. Dodatkowo miting odbywa się również w małej kameralnej grupie męskiej na Oddziale nr 59, również w każdy poniedziałek o godz.19.00.
Edukacja
Blok edukacyjno-informacyjny zawiera wykłady prowadzone „na żywo”, prezentację filmów edukacyjnych. Celem jest przekazanie wiedzy na temat choroby alkoholowej, różnorodnych problemów związanych zarówno z nadużywaniem alkoholu, jak i dojrzałym, trzeźwym życiem.
Oferta dodatkowa
Ofertę dodatkową Oddziału stanowią:
- Zjazdy „absolwentów”,
- W ramach współpracy z Klubami Abstynenta Oddział pomaga w organizowaniu latem obozów terapeutycznych dla trzeźwiejących alkoholików i ich rodzin na terenie przy Oddziale terapii nr 61,
- Uroczysty otwarty Miting AA raz w roku we wrześniu w Klubie ESKULAP, który skupia absolwentów Oddziału, ludzi a grup AA oraz wszystkich sympatyków,
- Udzielanie porad i wsparcia dla rodzin pacjentów Oddziału,
- Współpraca z Gminami – spotkania i szkolenia dla Członków Gminnych – Miejskich Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
- Rocznicowe spotkania z absolwentami przy okazji Społeczności Terapeutycznych,
- Współpraca w prowadzeniu zajęć profilaktycznych dla dzieci i młodzieży(m.in. ze szkół z Sulechowa, Świebodzina, Przylepu, Czerwieńska, Grabic, i innych),
- Strony facebookowe Oddziałów: osobna dla kobiet i mężczyzn, gdzie pojawiają się bieżące informacje dotyczące działalności Oddziałów.: www.facebook.com/CiborzTERAPIA.
Po zakończeniu 8 – tygodniowego leczenia na Oddziale Terapii każdy pacjent otrzymuje zalecenie kontynuowania leczenia w programie ambulatoryjnym w miejscu swojego zamieszkania. Leczenie ambulatoryjne może również odbywać się w naszych jednostkach w Zielonej Górze:
- w Poradni Uzależnienia i Współuzależnienia przy ul. Chopina 9, tel. 68 3221868, 68 4128434
- w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ul. Zamenhofa 27,tel. 68 3257917, 68 3243378
Personel
- Kierownik:
- mgr Leszek Pieńczak
specjalista psychoterapii uzależnień
- mgr Leszek Pieńczak
- Pielęgniarka koordynująca:
- lic. piel. Dorota Madajczak
specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
- lic. piel. Dorota Madajczak
- Psycholodzy:
- mgr Małgorzata Brzozowska
- mgr Andrzej Kasprzycki
- mgr Monika Kolańska
- Specjaliści psychoterapii uzależnień:
- mgr Małgorzata Brzozowska
- mgr Monika Kolańska
- mgr Ewa Lipka
- mgr Marta Obuchanicz
- Psychoterapeuci:
- mgr Ewa Lipka
- Instruktorzy terapii uzależnień:
- mgr Andrzej Kasprzycki
- Jolanta Rączkowska
- mgr Sylwia Stachowiak
- Ewa Zieleniewska
Telefony
Odział dla mężczyzn
- 68 506-60-00 w. 103, 104, 105
- 68 506-60-00 w. 102 (kierownik)
Oddział dla kobiet
- 68 506-60-00 w. 113, 114, 115
Lokalizacja i dojazd
Oddział dla mężczyzn mieści się w budynku nr 61
Lokalizacja i dojazd
Oddział dla kobiet mieści się w budynku nr 59
Lokalizacja i dojazd