Całodobowy Oddział Leczenia Zespołów Abstynencyjnych po Substancjach Psychoaktywnych
Całodobowy Oddział Leczenia Zespołów Abstynencyjnych po Substancjach Psychoaktywnych
Dla wielu ludzi uzależnionych od substancji psychoaktywnych początkiem drogi trzeźwienia niezbędnym w podjęciu rehabilitacji jest oddział detoksykacyjny. Detoksykacja to oczyszczenie organizmu z toksycznych związków, które gromadziły się w nim w trakcie trwania uzależnienia oraz przywrócenie jego prawidłowych funkcji życiowych.
Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych mogą podjąć w Szpitalu w Ciborzu pełne leczenie detoksykacyjne, które poprzedza rehabilitację. Rodzaj uzależnienia, okres jego trwania, stan psychiczny, jak i utrzymywanie abstynencji decydują o przyjęciu pacjenta bezpośrednio do ośrodka rehabilitacji lub na oddział detoksykacyjny, który rehabilitację poprzedza. W trakcie przyjęcia pacjent jest dokładnie diagnozowany i jednocześnie jest prowadzona statystyka, która pozwala na odpowiednie ukierunkowanie leczenia i jednoczesne dostosowanie go do wymogów i oczekiwań pacjentów.
Oddział detoksykacyjny dysponuje 20 łóżkami.
Przyjęcie pacjenta do oddziału uwarunkowane jest wcześniejszą rejestracją. Po uzgodnieniu terminu pacjent zgłasza się do Izby Przyjęć, gdzie następuje wstępne badanie. Pacjent w Izbie Przyjęć winien okazać skierowanie do szpitala, dowód osobisty. Z racji faktu, iż oddział detoksykacyjny jest oddziałem specyficznym pacjentowi wolno zabrać z sobą tylko niezbędne rzeczy osobiste (szczegółowo określa to wewnętrzny regulamin).
Okres pobytu pacjenta w oddziale zależy od jego stanu psychicznego oraz od środków psychoaktywnych, które zażywał, jednakże nie może być dłuższy niż 14 dni. Oddział jest koedukacyjny, przyjmowane są osoby bez ograniczeń wiekowych. Celem pobytu pacjenta w oddziale detoksykacyjnym jest odtrucie organizmu z substancji psychoaktywnych, dlatego też przy przyjęciu przeprowadza się niezbędne badania laboratoryjne ukierunkowujące proces leczenia. Podczas pobytu pacjent jest diagnozowany psychiatryczno-psychologicznie a w razie konieczności pacjent jest konsultowany przez lekarzy innych specjalności. Jednocześnie obejmujemy pacjentów pomocą psychologiczną i terapeutyczną, których nadrzędnym celem jest zmotywowanie chorego do podjęcia rehabilitacji. Wiek chorego i postawiona diagnoza decydują o zaproponowaniu pacjentowi ośrodka rehabilitacyjnego adekwatnego do jego indywidualnych potrzeb. Dlatego też jesteśmy w stałym kontakcie ze specjalistycznymi ośrodkami w województwie i najlepszymi w całej Polsce. Szczególnie ścisłą współpracę prowadzimy z ośrodkiem w tutejszym szpitalu. W miarę możliwości ułatwiamy pacjentowi kontakt telefoniczny lub mailowy z wybranym ośrodkiem.
Kluczowymi elementami detoksykacji są:
- bezpieczne oczyszczenie organizmu z toksyn,
- stabilizacja parametrów medycznych,
- odpoczynek,
- prawidłowe odżywianie.
Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzinami pacjentów, co niezmiernie ułatwia nam leczenie pacjenta. Odwiedziny pacjentów mogą odbywać się codziennie, jednakże ze względu na specyfikę oddziału zgodnie z wewnętrznym regulaminem. Służymy zawsze radą i pomocą w zagadnieniach związanych z tą niewątpliwie paraliżującą życie chorobą. Nasze działania mają za zadanie ułatwienie procesu rehabilitacji osoby uzależnionej, czego finalnym efektem ma być życie w trzeźwości i co się z tym wiąże – podniesienie jego jakości.
Personel
- Kierownik Oddziału:
- lek. Alicja Bagrowicz-Kruchlik
specjalista chorób wewnętrznych
- lek. Alicja Bagrowicz-Kruchlik
- Pielęgniarz koordynujący:
- piel. dypl. Jarosław Kotowski
specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
- piel. dypl. Jarosław Kotowski
- Terapeuci uzależnień
- Katarzyna Giecewicz
Telefony
- 68 506-60-00 wew. 176, 178
- 68 506-60-00 wew. 177 (lekarz)
Lokalizacja i dojazd
Oddział mieści się w budynku nr 44
Lokalizacja i dojazd