Nazwa projektu: Termomodernizacja obiektów Szpitala w Ciborzu.
Beneficjent: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SPZOZ.
Cel projektu: : Poprawa efektywności energetycznej w sektorze budynków użyteczności publicznej na obszarze Gminy Skąpe i Województwa Lubuskiego poprzez optymalizację gospodarki energetycznej w obiektach Szpitala w Ciborzu
Wartość projektu: 3 692 993,81 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 3 139 044,70 zł
Czas rzeczowej realizacji projektu: 15.09.2021 r. – 31.12.2022 r.
Projekt będzie realizowany przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych SPZOZ w Ciborzu.
Projektem objęte zostaną następujące budynki szpitalne:
- Budynek nr 3 (Administracja)
- Budynek nr 37 (Ośrodek Rehabilitacji Psychiatrycznej)
- Budynek nr 52 (Oddział Szpitalny)
- Budynek nr 69 (Pralnia)
Projekt wdraża kompleksowe rozwiązania dotyczące głębokiej termomodernizacji, łącznie będą wdrożone następujące działania termomodernizacyjne: docieplenie przegród zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę systemu grzewczego włącznie z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła, budowa odzysku ciepła z wywiewanego powietrza wentylacyjnego, modernizacja oświetlenia wewnętrznego (LED). Realizacja projektu obejmuje również instalację systemu monitorowania i zarządzania energią (w tym inteligentnych systemów opartych na technologii TIK).W ramach projektu zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna (PV) o mocy 40 kWp oraz pompa ciepła, wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii (słońce) do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.
Do celów szczegółowych, ściśle powiązanych z celem głównym należą:
- Zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną dla obiektów Szpitala w Ciborzu, poprzez działania z zakresu głębokiej termomodernizacji w budynkach nr 3, 37, 59, 69 oraz modernizacji sieci ciepłowniczej szpitala.
- Redukcja emisji CO2 dla obiektów Szpitala w Ciborzu, dzięki poprawie uwarunkowań energetycznych i osiągnięcie co najmniej wskaźników referencyjnych w zakresie izolacyjności cieplnej przegród w budynkach nr 3, 37, 59, 69.
- Optymalizacja zużycia energii elektrycznej poprzez wdrożenie energooszczędnego oświetlenia wewnętrznego w obiektach Szpitala w Ciborzu (w budynkach nr 3, 37, 59, 69), dzięki czemu zmniejszy się zapotrzebowania na energię elektryczną.
- Zwiększenie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii w zakresie gospodarki energetycznej Szpitala w Ciborzu, poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła.
Dzięki realizacji projektu związanych z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną, projekt przyczyni się przede wszystkim do:
- Powstrzymanie procesu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, w tym przede wszystkim powietrza.
- Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, których źródłem jest spalanie paliw opałowych i zużycie energii elektrycznej.
- Poprawa jakości życia oraz zdrowia mieszkańców Gminy i Województwa.
- Powstrzymanie degradacji ekosystemów.
- Poprawa konkurencyjności i atrakcyjności Gminy i Województwa.
- Poprawa spójności społecznej i terytorialnej Województwa Lubuskiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie – 2020