W czwartek 11 lutego po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku.
Celem obchodów jest zwrócenie uwagi świata na potrzeby ludzi chorych, a także zachęcenie do wolontariatu i pomocy osobom potrzebującym na całym świecie- niezależnie od wyznania, poglądów politycznych i statusu społecznego.
W grudniu papież Franciszek w swoim orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego pochylił się przede wszystkim nad osobami cierpiącymi z powodu skutków pandemii koronawirusa. Przypomniał, że należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na chorych, ale także na wszystkich tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na pielęgnację, jak również na łonie rodziny i wspólnot.
Doświadczenie choroby sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka. Gdy jesteśmy chorzy, niepewność, strach, a niekiedy przerażenie przenikają bowiem nasze umysły i serca. Znajdujemy się w sytuacji bezsilności, ponieważ nasze zdrowie nie zależy od naszych zdolności ani od naszego zatroskania.
Sytuacja służby zdrowia na całym świecie w ostatnich miesiącach diametralnie się zmieniła. Zdaniem papieża Franciszka, pandemia uwydatniła poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, pracownic i pracowników, którzy dzięki profesjonalizmowi, ofiarności, poczuciu odpowiedzialności i miłości bliźniego pomagają, pielęgnują i służą wielu chorym i ich rodzinom.
To milcząca rzesza kobiet i mężczyzn, którzy postanowili spojrzeć na te oblicza, troszcząc się o rany pacjentów, których odczuwali jako bliskich – napisał w swoim orędziu papież.